"Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła" Nicole S.Young | Mienta blog
Recenzje książek

“Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła” Nicole S.Young

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion mogłam zapoznać się z najnowszą książką dotyczącą fotografii kulinarnej “Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła”  Nicole S.Young  :) Dziś przedstawiam Wam jej recenzję.
Kilka słów od autorki: “Dla smakoszy, autorów blogów kulinarnych, domowych kucharzy, szefów kuchni…oraz dla każdego, kto ma ochotę na pyszne jedzenie, poszukuje piękna i pragnie, by jego fotografie wywoływały głód.”

fotografiakulinarna11 - "Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła" Nicole S.Young

Książka podzielona jest na rozdziały:

1. Podstawy fotografii
2. Sprzęt fotograficzny
3. Oświetlenie
4. Stylizacja i rekwizyty
5. Kadrowanie i kompozycja
6. Obróbka zdjęć w programie Adobe Photoshop
7. Za kulisami

Całość opisana jest bardzo przystępnym i prostym językiem. Moim zdaniem raczej skierowana do osób początkujących, chociaż mogę się mylić i może osoby zaawansowane i znające się na fotografii też znajdą w niej coś dla siebie :)

Każdy z rozdziałów zaczyna się od omówienia zdjęcia. Na początku trochę przeraziło mnie to, że zdjęcie jest pokazane za całe dwie strony więc jak dla mnie było to trochę mało czytelne ;)
Musiałam wyciągnąć książkę przed siebie aby lepiej przyjrzeć się fotografii ;) Jednak każde z
omawianych zdjęć jest pokazane później w mniejszych rozmiarach.

fotografiakulinarna3 - "Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła" Nicole S.Young

fotografiakulinarna2 - "Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła" Nicole S.Young

W pierwszym rozdziale zostały omówione najważniejsze zasady fotografii, między innymi typy plików i składowe ekspozycji. Pewnie większość zainteresowanych tematem zapoznała się już z książką „Ujęcia ze smakiem” Helene Dujardin. Muszę powiedzieć, że z tej którą dziś opisuję dowiedziałam się więcej a może raczej więcej zrozumiałam :) W końcu wiem jak ustawić tryby ekspozycji aparatu, co bardzo mnie cieszy :)
Bardzo fajnym dodatkiem do każdego rozdziału okazały się zadania do wykonania. Od razu po
przeczytaniu możemy zobaczyć czy rzeczywiście coś udało nam się dowiedzieć i z teorii przejść do praktyki, super sprawa.

fotografiakulinarna5 - "Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła" Nicole S.Young

W drugim rozdziale możemy dowiedzieć się jakiego sprzętu używa autorka zdjęć. Oczywiście poza wyborem aparatu znajdziemy tu także sugestie jakie obiektywy, statywy czy też blendy mogłyby się nam przydać.

Rozdział poświęcony oświetleniu jest dosyć obszerny. Najbardziej podobają mi się w nim obrazki przedstawiające kulisy ustawienia fotografowanej potrawy. Najpierw widzimy piękną fotografię a poniżej możemy dokładnie sprawdzić np. z której strony padało na nią światło naturalne lub sztuczne.
W rozdziale tym znajdziemy także ciekawostki typu, jak w najlepszy sposób wykorzystać światło z okna w restauracji.

fotografiakulinarna7 - "Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła" Nicole S.Young

Z rozdziałem stylizacja i rekwizyty miałam pewien problem. I tutaj znów pojawi się porównanie do książki „Ujęcia ze smakiem”. W tej pierwszej autorka preferuje jednak naturalne stylizacje, tak aby potrawę po zakończeniu sesji można było zjeść ze smakiem. Natomiast Nicole S.Young przedstawia kilka sztuczek z których z pewnością nie mogłabym skorzystać. Jeden przykład jaki podam to wkładanie tektury między poszczególne warstwy kanapki tak aby składniki dodały jej objętości…Nie wiem jakie Wy macie zdanie na ten temat ale ja a także moja rodzina zjadamy wszystko co przyrządzę, fotografuję i następnie przedstawiam Wam na blogu i portalach kulinarnych. Nie wyobrażam sobie wystylizować potrawy tylko po to aby ładnie wyglądała na zdjęciu a potem wylądowała w koszu. Owszem uwielbiam piękne fotki i sama dążę do tego aby być z moich zadowolona. Chciałabym aby ślinka ciekła wszystkim którzy na nie spojrzą jednak ze stylizacyjnych rad w tej książce z pewnością nie skorzystam.
Jeżeli kogoś bardzo interesuje temat stylizacji to jednak bardziej polecałabym książkę „Ujęcia ze smakiem”.

fotografiakulinarna6 - "Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła" Nicole S.Young

W rozdziale kadrowanie i kompozycja dowiecie się m.in. czym jest reguła trójpodziału czy też metoda trójkąta. Mi najbardziej spodobał się podrozdział na temat głębi ostrości. Mam z tym mały problem ale mam nadzieję, że z pomocą tej książki i oczywiście z praktyką osiągnę zamierzony efekt na zdjęciach :)

Jeśli chodzi o rozdział poświęcony obróbce zdjęć w programie to na ten moment go ominęłam. Nie korzystam z tak skomplikowanego programu i póki co nie zamierzam. Ale zauważyłam, że rozdział jest raczej dobrze opisany. Na początek autorka opisuje opcje dostępne w programie co z pewnością będzie ułatwieniem dla początkujących. Nanoszenie poprawek na zdjęcie jest przedstawione w krokach a na koniec rozdziału tradycyjnie praktyczne zadanie do wykonania.

fotografiakulinarna4 - "Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła" Nicole S.Young

W ostatnim rozdziale zobaczymy kulisy powstawanie poszczególnych zdjęć. Od stylizacji i dodatków poprzez oświetlenie i obróbkę zdjęć w programie graficznym, oczywiście z przedstawieniem efektu końcowego.

Podsumowując, książka bardzo mi się spodobała :) Polecam ją każdemu kto chce dowiedzieć się praktycznych informacji na temat sprzętu i robienia zdjęć. Piękne fotografie zachęcają do praktyki a przystępny język sprawia, że wiedza w łatwy sposób wchodzi do głowy :)

Książkę możecie zakupić na stronie wydawnictwa Helion klikając TUTAJ :)

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Podobne wpisy

1 komentarz

  • Skomentuj od-kuchni 19/08/2012 at 12:37

    Muszę sobie ją sprezentować jak teraz będę w Polsce. Skończyłam właśnie czytać Ujęcia ze smakiem, które nie do końca do mnie przemówiły – z tego co widzę w Od zdjęcia do arcydzieła jest więcej obrazków pokazujących jak dobrze ustawiać światło i jak nim operować. Zobaczymy co one warte :)

  • Komentuj