"Jadłonomia po polsku", Marta Dymek | Recenzja książki | Mienta blog
Recenzje książek

„Jadłonomia po polsku”, Marta Dymek | Recenzja książki

Zapraszam na recenzję książki :)

Jadłonomia po polsku

Marta Dymek

Wydawnictwo Marginesy

twarda oprawa, 280 stron

jadlonomia po polsku marta dymek recenzja ksiazki 2 1 - "Jadłonomia po polsku", Marta Dymek | Recenzja książki

Ostatnio za pośrednictwem księgarni Inverso, trafiła do mnie trzecia książka Marty Dymek. Wcześniejsze książki autorki kultowego roślinnego bloga posiadam i bardzo lubię. Szczególnie pierwszą, z której wiele dań weszło do naszego menu na stałe. Tematem nowej książki jest tradycyjna kuchnia polska. Jest ona podzielona na 6 rozdziałów, co przyznam szczerze, nie do końca było dla mnie wygodne. Może dlatego, że mając ochotę na coś słodkiego, wolałabym zajrzeć do dedykowanego działu, a nie przeszukiwać każdą z pór roku (plus dwóch dodatkowych jakimi są przedwiośnie i przedzimie). Uważam, że ciasto czekoladowe możemy przygotować nie tylko jesienią, a jagodzianki z powodzeniem możemy upiec w zimie, korzystając z mrożonych owoców. Ale oczywiście rozumiem zamysł i myślę, że z czasem się przyzwyczaję :)

Jeśli chodzi o szatę graficzną, to mi podoba się inna estetyka, ale o gustach się nie dyskutuje. Natomiast książka ma bardzo czytelny skład, wygodnie wypunktowane składniki (które są dostępne w każdym sklepie, bez wymyślnych dodatków), ponumerowane etapy przygotowania, krótki opis i zdjęcie do każdego dania. Fotografie są bardzo proste, bez zbędnych stylizacji, ale przedstawiają potrawy w apetyczny sposób. Bardzo fajnym dodatkiem są trzy wstążeczki do zaznaczania wybranych receptur.

jadlonomia po polsku marta dymek recenzja ksiazki 3 - "Jadłonomia po polsku", Marta Dymek | Recenzja książkijadlonomia po polsku marta dymek recenzja ksiazki 4 - "Jadłonomia po polsku", Marta Dymek | Recenzja książkijadlonomia po polsku marta dymek recenzja ksiazki 5 - "Jadłonomia po polsku", Marta Dymek | Recenzja książkijadlonomia po polsku marta dymek recenzja ksiazki 6 - "Jadłonomia po polsku", Marta Dymek | Recenzja książki

Na początek postanowiłam przetestować 3 przepisy. Wybrałam pastę z wędzonego tofu, która wyszła naprawdę przepyszna i z pewnością będzie się pojawiać u nas często. Na obiad usmażyłam schabowe kalafiorowe. Często jemy pieczone „nuggetsy” z kalafiora, więc wiedziałam, że taka smażona wersja posmakuje nam jeszcze bardziej. Natomiast na deser upiekłam awaryjne ciasto czekoladowe. Uwielbiam takie proste przepisy. To w zasadzie coś z niczego, a efekt jest przepyszny. W moim piekarniku piekłam ciasto 20 minut dłużej niż w przepisie, ale poza tym proporcje składników były idealne, ciasto wyszło wilgotne, a podane z sezonowymi owocami stanowiło rozkoszny deser.

jadlonomia po polsku marta dymek recenzja ksiazki 1 1 - "Jadłonomia po polsku", Marta Dymek | Recenzja książki

Zdecydowanie mam ochotę na wypróbowanie kolejnych przepisów, ponieważ wiem, że przepisy Marty są dobrze doprawione, proste i takie, do których chce się wracać. Tu pojawiają się tradycyjne potrawy z dość nietypowym dla mnie akcentem np. jak dodatek mleka kokosowego do ogórkowej czy barszczu z bobem. Jest tu wiele past do kanapek, a ja często takie zajadam, więc spędzę jeszcze wiele godzin w kuchni z tą książką.

Marta udowadnia, że kuchnia polska to nie tylko mięsne potrawy, ale także dania pełne sezonowych roślin.

jadlonomia po polsku marta dymek recenzja ksiazki 7 - "Jadłonomia po polsku", Marta Dymek | Recenzja książkijadlonomia po polsku marta dymek recenzja ksiazki 8 - "Jadłonomia po polsku", Marta Dymek | Recenzja książkijadlonomia po polsku marta dymek recenzja ksiazki 9 - "Jadłonomia po polsku", Marta Dymek | Recenzja książkijadlonomia po polsku marta dymek recenzja ksiazki 10 - "Jadłonomia po polsku", Marta Dymek | Recenzja książki

Wpis powstał we współpracy z księgarnią Inverso.

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Komentuj